Under de senaste åren har flera blodtester för att upptäcka Alzheimers sjukdom lanserats på den europeiska marknaden. Testerna har dock varit tillgängliga för hälso- och sjukvården under en relativt kort period och deras referensvärden är fortfarande osäkra.
– Vi ser en utveckling där nya blodtester introduceras och fler är på gång att CE-märkas. Det är ännu inte klart vilken roll de kommer att ha i vårdkedjan eller i vilken utsträckning de kan ersätta nuvarande diagnostik. Vi i rådet behöver mer underlag för att kunna bedöma testerna utifrån såväl patientnytta som kostnadseffektivitet, säger Annkristin Svensbergh, ordförande i MTP-rådet, i ett pressmeddelande.
Öppnar för specialistvården
Trots rekommendationen om att avvakta med breddinförande av blodtester öppnar MTP-rådet för att de kan användas inom specialistvården. Detta förutsätter en strukturerad uppföljning och att användningen sker i syfte att öka kunskapen. MTP-rådet uppmuntrar även en användning inom ramen för kliniska studier.
Sahlgrenska universitetssjukhuset har redan börjat använda blodtester i alzheimerdiagnostiken. Blodet analyseras för fosforylerat tau, pTau217, en viktig markör för att värdera förekomsten av alzheimerförändringar i hjärnan.
– På fem år har det gått från forskning till klinisk rutin. Från noll gör vi nu nästan hundra analyser i veckan, säger Joel Simrén, ST-läkare i Klinisk kemi vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset, i Neurologi i Sverige.
Större betydelse framöver
Förekomsten av pTau217 i blodet ökar redan flera år innan patienten märker av några symtom vilket gör att testet kommer få ännu större betydelse framöver.
– Förhoppningen är att testet i framtiden ska användas betydligt tidigare och bredare. Men det förutsätter förstås att det finns ett sätt att förhindra att sjukdomen bryter ut. Den springande punkten är att kunna ge ett läkemedel som påverkar amyloida plack eller andra hjärnförändringar innan de försämrar hjärncellernas funktion. Det pågår väldigt mycket forskning kring detta just nu, säger Henrik Zetterberg, professor i neurokemi vid Göteborgs universitet och överläkare vid Sahlgrenska universitetssjukhuset.