Uppdaterad webbutbildning för anhöriga

09 jun 2026
 LEVA MED DEMENS

Nationellt kompetenscentrum anhöriga (NKA) har släppt en uppdaterad version av sin digitala navigeringskurs om kognitiva sjukdomar/demenssjukdomar. En nyhet i och med uppdateringen är att kursen nu innehåller en del (modul) för anhöriga vars närstående är yngre än 65 år. 

I kursen kan du ta del av inspelade föreläsningar om de olika kognitiva sjukdomarna, bemötande och strategier samt om samhällets stöd. Du kan också lyssna på föreläsningar av unga anhöriga som delar med sig av sina egna erfarenheter av att ha en förälder eller partner som lever med en kognitiv sjukdom/demenssjukdom.

Utöver föreläsningar innehåller kursen även konkreta tips och råd för dig som är anhörig.

Webbutbildningen är framtagen av anhörigkonsulenter och demenssjuksköterskor i samarbete med Nationellt kompetenscentrum anhöriga och Svenskt Demenscentrum.

Till navigeringskursen »

Foto: PeopleImages.com/Istock