Vad är MoCa?
MoCA står för The Montreal Cognitive Assessment och är ett bedömningsinstrument framtaget för misstänkt demenssjukdom. Det används för att utvärdera olika kognitiva funktioner, till exempel minne, språklig förmåga och rumsorientering. Socialstyrelsen förordar MoCa i basala demensutredningar för att öka möjligheten att ställa korrekt diagnos då tillståndet har måttlig svårighetsgrad. I de nationella riktlinjerna har MoCa prioritet 5.
Varifrån kan man ladda ned MoCa?
Det kan laddas från MoCa:s officiella webbplats – www.mocatest.org – och finns på en rad olika språk, däribland svenska (senaste versionen 8.1).
Varför är det inte längre tillgängligt på Svenskt Demenscentrums webb?
Den kanadensiska Neurologen Ziad Nasreddine, som utvecklat och äger rättigheterna till MoCa, ställer numera krav på certifiering för att få tillgång till MoCa. För att bli certifierad behöver man gå en webbaserad utbildning, först därefter får man ladda ned instrumentet från MoCa:s webbplats. Utbildningen är på engelska, tar ca en timme och kostar 125 US dollar/pers. Grupprabatter finns.
Finns inga utbildningar på svenska?
Region Skåne har tagit fram en bra instruktionsfilm om hur MoCa kan användas. Men det finns inga svenska utbildningar för att bli MoCa-certifierad.
Görs inga undantag för certifieringen?
Jo, neuropsykologer kan ladda ned MoCa utan att vara certifierade. Det gäller även psykiatriker, geriatriker och neurologer med minst ett år som post doc bakom sig. Andra yrkesgrupper kan ladda ned MoCa om man utlovar att slutföra certifieringen före ett visst datum. Datumet har flera gånger flyttats fram i tiden på grund av pandemin (den 21 april gällde 1 juni som slutdatum).
Hur gör man för att bli certifierad?
Gå in på www.mocatest.org och skapa ett användarkonto. Sedan kan du påbörja utbildningen för certifiering.